Akismet Api Key Nasıl Alınır?

Akismet Api Key Nasıl Alınır?
23 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 850 kez okundu.

WordPress’te spam yorumları engelleyen eklenti Akismet için API Key anahtar kodu nasıl ücretsiz alınır?

WordPress ile oluşturulan sitelerin yaşadığı sorunların başında spam yorumlar geliyor. WordPress site sahipleri, günde onlarca gelen spam mailler nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyorlar. WordPress için hazırlanan yüzlerce eklenti olduğu gibi, bu sorun için hazırlanan başarılı bir eklenti bulunuyor. Adı Akismet.

Akismet, spam yorum diye adlandırdığımız istenmeyen yorumları engellemeye yarayan bir sistem. Akismet’i eklenti olarak kolayca indirip sitenize kurabiliyorsunuz. Ancak Akismet’i sadece temaya kurmanız fayda etmiyor, bir de etkinleştirmeniz için Akismet API Key kodunu girmeniz gerekiyor. Etkinleştirme için gereken API Key kodu, ücretli olarak temin edilebiliyor. Tabi bu ücreti vermek istemeyen site sahipleri API Key kodunu aşağıdaki adımları uygulayarak ücretsiz edinebilir.

Neden Akismet API Anahtarı almamız gerekiyor?

Çünkü eklentiyi etkinleştirdiğiniz zaman doğrulama yapmanız için sizden siteye kayıt olup doğrulama anahtarı alarak eklentinizi çalıştırmanız isteniyor.

Akismet API Anahtarı nasıl ücretsiz alınır?

– Öncelikle Akismet eklentisinin sitesine kurmayanlar eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirler. Dğer adımlara geçmeden önce aşağıdaki pencerede göreceğiniz gibi akismet.com sitesinden üyeliğinizi yapın.

Akismet-API-Key-ücretsiz-alma-3

– Eklentimizi wordpress admin panelimizden etkinleştirdikten sonra eklentinin ayarlar bölümüne giriyoruz. Bu bölümde bizden API anahtarını girmemiz isteniyor. API anahtarını almak için panelinizde gördüğünüz ‘API anahtarınızı alın‘a tıklayın.

Akismet-API-Key-ücretsiz-alma-1

– Karşımıza gelen pencerede “Get an Akismet API key” butonuna tıklıyoruz.

Akismet-API-Key-ücretsiz-alma-2

– Karşımıza çıkan üyelik seçeneklerinden ‘Personal’ olanı seçiyoruz. “SIGN UP” düğmesi ile kayıt aşamasına başlıyoruz.

 Akismet-API-Key-ücretsiz-almak

Bu paket öncelikle karşımıza yıllık $36.00 olarak geliyor. Yukarıdaki resimde gösterdiğimiz bölümdeki imleci hareket ettirerek en sola çekiyoruz. Bu şekilde yukarıda yazan fiyatı yıllık $0,00’a kadar indiriyoruz. Yani tamamen ücretsiz hale getiriyoruz.

Akismet-API-Key-ücretsiz-alma-5

Bu işlemi yaptıktan sonra soldaki kısımları doğru bir şekilde dolduruyoruz. Bu kısımlarda biz örnek olarak şeyler yazdık. Kayıt olurken “First name” kısmına isminizi, “Last name” yazan kısma ise soyisminizi yazdıktan sonra alttaki bölümlere de aktif olan bir email adresinizi de yazıp bir de doğrulamak için yazdıktan sonra “CONTINUE” butonu ile kaydı tamamlıyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra vermiş olduğumuz mail adresimize API anahtar kodumuz gelecek. Bu gelen kodu kopyalayarak WordPress admin panelinde Akismet eklentisi içinde göreceğiniz API anahtar kodunu girin bölümüne girin.

İşte bu kadar artık spam yorumlardan kurtuldunuz…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git