ASLINDA GELECEKTE YAŞADIĞIMIZI GÖSTEREN, ESKİ TEKNOLOJİ İLE ŞİMDİKİ ARASINDAKİ FARKLAR

ASLINDA GELECEKTE YAŞADIĞIMIZI GÖSTEREN, ESKİ TEKNOLOJİ İLE ŞİMDİKİ ARASINDAKİ FARKLAR
17 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.460 kez okundu.

Doksanlı yıllarda doğanlar şimdiki zamanla geçmiş ve gelecek arasındaki ayırımı en iyi yapanlardır. Çünkü doksanlı yıllar hem sokaklarda oynamanın hem de bilgisayar ve
çağının yeni gelişmekte olduğu yıllardır. ‘ Geleceğe dönüş ‘ filminin serilerinde 2015 yılına gittikleri film serisine baktığımız zaman orda anlatılan teknolojinin sadece yarısına sahibiz. Söz gelimi uçan arabalar henüz hava trafiğini işgal etmiyor ya da bizi telefonla arayan kişi üç boyutlu olarak karşımızda belirmiyor fakat uçan kaykayın daha geçen hafta Amerika’da satışa sunulacağı açıklandı.

Aslında gelecekte yaşadığımızı gösteren, eski teknoloji ile şimdiki arasındaki farklar filmle sınırlı değildir tabii ki bunu anlamak için filme ihtiyacımız yok daha on sene öncesini hatırlamamız yeterlidir.
Çok değil bir on yıl kadar önce radyolar, büyük düğmelerle frekans arayarak değiştirdiğimiz radyo kanalları vardı. Şimdi ise bilgisayara yada cep telefonumuza indirdiğimiz bir programla çok kolay bir şekilde daha eve girmeden bilgisayardan istediğimiz müziği açabiliyoruz. Böylece eve girdiğimizde önce istediğimiz müziği duyuyoruz.

Bir ikinci verebileceğim örnek, önceden ve aslında hala da annelerimiz perdeleri belirli zamanlarda çıkarır, makinaya atar, kurutur ve asardı. Şimdi ise durduğu yerden kendi kendine içerideki hava ile temizlenen perdeler çıktı.
Siz sadece asıyorsunuz gerisini o hallediyor. İşte bu kadar basit.

Son yıllarda geliştirilen bir sistemle, özellikle kış aylarını soğuk geçiren şehirler için harika bir sistem olan uzaktan kombi aktif edebilme sistemi. Diyelim ki bütün gün evde değilsiniz fakat eve geldiğinizde evin sıcak olmasını istiyorsunuz fakat bir yandan faturanın da çok gelmesini istemiyorsunuz. O zaman bu sistem tam size göre. Arabanıza bindiğinizde kombiyi çalıştırabiliyorsunuz ve eve girdiğinizde ev sıcak oluyor.

Özellikle bizim ülkemiz deprem kuşağında olan bir ülke ve 1. derece deprem kuşağında olan şehirlerde bulunan insanların bu yatağı edinmeleri bence hiçte fena olmaz. Önceden depremlerde tedbirsizlikten çok fazla insan yaşamını yitiriyordu. Fakat bilim insanları bu konu üzerine her geçen gün teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyorlar. Yeni bir yatak olan bu yatak, depremin şiddetini hissettiği an ortadan içine kapanıyor bükülmez malzemeden olan bu yatağın içinde siz güvende oluyorsunuz. İçerde size yetecek kadar yiyecek, ışık sistemi, havalandırma sistemi ve dışardakilere haber vermek için düdük bulunuyor.

Teknoloji son hızla gelişmeye ve bizi daha da geleceğe götürmeye devam ediyor. Bilim kurgu filmlerindeki o sahneleri yaşamaya devam edeceğiz..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git